Nyitólap
Nemzetközi térben a fiatal orvostanhallgató
2024 novemberében rendezték meg Düsseldorfban a Nemzetközi Katona- és Katasztrófaorvostani Konferenciát (DiMiMED -International Conference on Disaster and Military Medicine). Hazánkat ezen a rangos eseményen Vincze Vivien tartalékos őrmester képviselte, előadása a Pécsi Tudományegyetemen elérhető Műveleti Medicina képzésekről szólt.
129 éve született dr. Merényi Gusztáv orvos altábornagy
Dr. Merényi Gusztáv orvos altábornagy, a magyar repülőorvoslás kiemelkedő alakja, 1895. szeptember 18-án született Kassán. Munkássága meghatározó jelentőségű volt a magyar repülés fejlődésében, különösen a repülés élettani hatásainak vizsgálatában. Fontos szerepe volt abban, hogy Magyarország a repülőorvostan területén nemzetközi szinten is elismertté vált. Nevéhez fűződik a Repülőorvosi Vizsgáló Intézet megalapítása, amely mérföldkő volt a repülőorvostan történetében. Emellett az első Magyar Véradó Központot és Vérellátó Állomás létrehozásával is nagyban hozzájárult az egészségügy fejlődéséhez.
Új korszak a hazai katona-egészségügyben
„Megtisztelő, hogy Magyarországon köszönthetem ezt a sokszínű és kiváló tudósokból álló konferenciát” – nyitotta meg a DSTC/DATC kurzusát Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter. A három évtizedes múltra visszatekintő traumatológiai és sürgősségi sebészeti képzéssorozat három napra költözött Magyarországra.
Modernizálják a kecskeméti barokamrát
Hosszas előkészítő munkálatok után, idén ősszel elkezdik felújítani a kecskeméti MH Egészségügyi Központ Repülőorvosi, Alkalmasságvizsgáló és Gyógyító Intézet barokamrája műszaki vezérlését.
Ünnep a Stefánia Palotában: Tisztelet az egészségügyi hősöknek
2024. június 27-én a budapesti Stefánia Palota adott otthont a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ csapatünnepének, melyet a Magyar Egészségügy napja alkalmából tartottak. Az esemény nem csupán az egészségügyi szakemberek előtti tisztelgésre szolgált, hanem lehetőséget adott arra is, hogy a múlt katonaegészségügyégnek nehézségeit és eredményeit ismerjék meg a résztvevők.
„A mellettem álló bajtársam tud segíteni nekem”
A Magyar Honvédség célja, hogy olyan haderőt teremtsen meg, amely képes hazáját megvédeni. Ennek a célnak a megvalósításához a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ jól képzett katonaorvosi és ápoló állománnyal járul hozzá. Az ennek érdekében létrehozott munkacsoport jelentős lépést képvisel a civil-katonai együttműködés terén.
Sürgészek – központban a katona-egészségügy
A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) idei Országos Sürgősségi Konferenciájának egyik kiemelt témája volt a katona-egészségügy, melyet a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ állománya mutatott be civil kollégáiknak május 31-én.
Prosperáló civil-katonai együttműködés
Praktizáló civil és katonaorvosok, valamint műtéti szakasszisztensek nemzetközi csoportja vett részt az „Advanced Surgical Skills for Exposure in Trauma – Plus” (ASSET Plus) elnevezésű, harctéri tapasztalatokon alapuló sebészeti képzésen Budapesten, amelyet a Semmelweis Egyetem Patológiai, Igazságügyi és Biztosítási Orvostani Intézetében rendeztek meg május 7-én és 8-án.
„Az életmentés kiemelten fontos”
„Pusztán fegyverrel nem lehet háborút nyerni. Kiemelten fontos a sebek ellátása és az életmentés is. Ezen a téren zajlik most önök között fontos munka” – köszöntötte Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes a Vigorous Warrior 2024 résztvevőit május 8-án, Bakonykútiban. A NATO legnagyobb katona-egészségügyi gyakorlatán 33 ország több mint 1500 képviselője vesz részt, hogy közös megoldásokat és gördülékeny szakmai kommunikációt alakítsanak ki egymással.
Egészségügyi ellátás gyorsan, pontosan, mozgásban
„A katona vagy harcol, vagy felkészül. Mi most a felkészülés fázisában vagyunk. Reméljük, nem kell használni, de feltétlen elsajátítandó az itt felgyülemlő tudás” – mondta Tóth Máté őrnagy a bakonykúti gyakorlótéren tartott többnemzetiségű katona-egészségügyi gyakorlat, a Vigorous Warrior május 7-i gyakorlónapján.