Hírek
Magyar részvétel az AMSUS éves konferenciáján
Az Egyesült Államok Katonai Sebészek Szövetségének (AMSUS) éves konferenciája az egyik legjelentősebb nemzetközi katona-egészségügyi fórum, amely elősegíti az orvosi innovációk megosztását és a katonai egészségügyi rendszerek közötti együttműködést. Az eseményen hazánkat Dr. Vekszler Péter ezredes, az MH Egészségügyi Központ nemzetközi parancsnokhelyettese, valamint Opauszki Judit főtanácsos és Szabó János százados képviselte. A magyar delegáció bemutatta az MH Egészségügyi Központ nemzetközi és hazai együttműködési programjait, valamint a Semmelweis Egyetemmel közösen szervezett világszínvonalú képzéseket.
Dr. Töltényi János életútja
"Az élet védelmében" - A katona-egészségügy hősei és kevésbé ismert történeteik 5. rész - Dr. Töltényi János az 1848/49-es forradalom és szabadságharc meghatározó alakja, egyik vezető katonaorvosa volt. A Hadügyminisztérium Egészégügyi Osztály helyettes vezetőjeként támogatta Sauer Ignác, Stáhly Ignác, Flór Ferenc és Lumnitzer Sándor egészségügyi főnökök munkáját.
Sikeresen teljesítették az első ágazati alapvizsgát a mentőápoló szakképzés résztvevői
Első alkalommal indított mentőápoló szakképzést felnőttképzés keretén belül a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ (MH EK) a Kanizsay Dorottya Katolikus Gimnázium, Egészségügyi Technikum és Szakképző Iskola együttműködésével. A képzés első évfolyamának hallgatói sikeresen teljesítették az első ágazati alapvizsgát.
V4 katona-egészségügyi konferencia Krakkóban – magyar részvétellel a regionális együttműködés erősítéséért
Idén Krakkó adott otthont a visegrádi négyek éves katona-egészségügyi konferenciájának, amelyen az MH Egészségügyi Központ szakértői is részt vettek, aktívan hozzájárulva a regionális katonai együttműködés fejlesztéséhez.
Haditechnika – A barokamra jelene és jövője
A Magyar Honvédség műszaki-tudományos folyóiratában, a Haditechnika magazin legújabb számában olvasható Dr. Szabó Sándor András PhD ezredes, a Magyar Honvédség repülő főszakorvosa írása az MH Egészségügyi Központ Repülőorvosi-, Alkalmasságvizsgáló és Gyógyító Intézetben található barokamra felépítéséről, használatáról és annak jövőjéről.
„Örülök, hogy most katonasportolókkal dolgozhatok. Szeretek mindenkin segíteni és szeretem a pontosságot. Ezt valószínűleg a honvédségnek köszönhetem.”
A honvédség büszke sportolóira és a mögöttük álló stábra, így az orvosokra is. „Dr. Svéd Krisztina Amelita őrnagy sportolói múlttal rendelkezik, sportorvoslásból szakvizsgázott, és katonai feladatait is maradéktalanul ellátja – méltatta a Budapesti Honvéd Sportegyesület orvosát Farkas László, a klub elnök-helyettese.
Dr. Kisigmándi Hamary Dániel életútja (Tata, 1826. március 25. – Budapest, 1892. február 21.)
"Az Élet védelmében" - A katona-egészségügyi hősei, és kevésbé ismert történetei 4. rész. Hamary Dánielt a magyar kultúra több területén is számon tartja az utókor. Nem véletlenül, hiszen a kiegyezés után létrejött Magyar Királyi Honvédség egyik vezető orvosa volt, emellett a márciusi ifjak társaságában, az 1848-as honvédségben, illetve 1849-ben Komárom védői között is megtaláljuk, szépirodalmi alkotásait pedig a magyar irodalomtudomány jegyzi. De úgyszintén jelentős lépéseket tett a hazai orvostudomány, illetve a tudományos élet fejlesztése érdekében is.
Hivatása: Életmentés
Afganisztán, Olaszország, Törökország – csak néhány azon helyszínek közül, amelyek fontos szerepet játszanak dr. Vekszler Péter ezredes, az MH Egészségügyi Központ nemzetközi parancsnokhelyettesének pályafutásában. Hivatása kettős – lévén katonaorvos –, de a cél egy: az életmentés. Tapasztalatairól a Fokozott Hanghatás podcast műsorunk Elhivatva című különkiadásában kérdeztük.
Emlékezzünk a Magyar Ápolókra
A Magyar Ápolók Napja alkalmából február 19-én ünnepséget tartott az MH Egészségügyi Központ a Stefánia Palotában.