137 éve indult a Honvédorvos, az egyetlen magyar katonaorvosi szakfolyóirat
Szerző: Pogányné Dr. Rózsa Gabriella (PhD) a Szent István Tudományos Akadémia tagja | 2025. január 16., csütörtök 15:10„Az élet védelmében” sorozat 3. része. A XIX. század volt hazánkban a fontos szakfolyóiratok megindulásának időszaka, az orvostudomány területén ki kell emelni az Orvosi Tárat, Bugát Pál és Flór Ferenc 1831 és 1848 között megjelent folyóiratát, vagy az 1857-ben indult és ma is élő Orvosi Hetilapot. 1862-től szolgálta szakmai közösségét a Gyógyászat, ennek egyik mellékleteként indult útjára a Honvédorvos 1888. január 15-én.
„Honvédorvos czimű melléklet indul meg lapunk mai számával. Ezen melléklet szükségessé vált akkor, midőn katona orvosi tiszti karunk, hazai orvosi rendünk egy jelentékeny és tekintélyben növekvő részét képezi.” – olvasható a híradás. A rövid közleményből az is kiderült, hogy a Gyógyászat szerkesztőségének és Kovács József (1832-1897) laptulajdonosnak sikerült a tervhez megnyernie a Honvédelmi Minisztérium támogatását is.
Kovács József laptulajdonos 1848-ban 17 évesen csatlakozott a magyar szabadságharchoz és rövid idő alatt hagymázban (tífuszban) megbetegedve egy tábori kórházban találta magát. Az 1866-os porosz-osztrák háború időszakában már Balassa János (1814-1868) híres sebész volt műtőnövendékeként a Ludovika mellett berendezett tábori barakk-kórházban szolgált, 1874-ben pedig – majdnem legifjabbként – a pesti egyetem rektorává választották. Habár fiatalkori katonai szolgálata után már nem kötődött a hadsereghez, ő volt a magyarországi katonaorvos-képzés egyik legjelentősebb előmozdítója. A Honvédorvosban közölt nekrológ kiemeli, hogy „Ha Kovács Józsefet sorsa nem tanszékbe ülteti, úgy egyikévé válhatott volna a legkitűnőbb hadisebészeknek. (…) [1866-ban] azzal a kis elektromos golyófogóval, melyet ő a helyzet szükségének nyomása alatt szerkesztett, megmutatta a hadi sebészetre való rátermettségét s igazi oroszlánkörmeit. (…) A mint ő vonzódását mindvégig megtartotta a katona-egészségügyi intézmény számára, a minthogy utolsó ténykedése is a honvédorvosok oktatása volt … úgy e katonás külsejű és hajlamú, de azért a békében is nagy sebész emléke mindig becsben fog maradni, míg a honvédorvosi intézmény fennáll”. Úgy legyen!
A Honvédorvos – 1914-ig tartó első időszakában – nem a Honvédség égisze alatt látott napvilágot éppúgy, mint a közös hadsereg katonaorvosi „testvérlapja”, a „Der Militaerarzt”, amely a Wiener medizinische Wochenschrift szerkesztőségéből szintén mellékletként indult útjára még 1867-ben.
A Honvédorvos megjelenése azonban azért is kiemelt jelentőségű, mert a magyarországi és magyar nyelvű katonaorvosi szakfolyóirat erősítette a honvédorvosi kar függetlenségét a közös hadsereg doktoraitól, illetve támogatta és egyben hordozta is önálló szakmai közösségként való önmeghatározását.
A kiegyezés után 1868-tól lett a Magyar Királyságnak nemzeti hadereje, amelynek katonaorvosai közös tudásuk, értékrendjük, kommunikációs tereik és információs hálózatuk kiépülésével tudtak koherens szakmai közösséggé válni. Ennek alapja a több évtized alatt kialakult saját tudományos „intézményrendszer”, az önálló magyar szakképzés, a szakfolyóirat és harmadikként a szakmai szervezet.
Kezdetben a katonaorvos-képzés egyedüli intézménye – még az Osztrák-Magyar Monarchiában is – a bécsi székhelyű Josephinum volt. A Magyar Királyi Honvédség számára itthon 1883-tól indultak meg az úgynevezett katonaorvosi ismétlőtanfolyamok a pesti orvoskar klinikáin, illetve a Szent Rókus kórházban. 1901-től ezeket váltotta a budapesti 1. számú Honvéd Helyőrségi Kórházban megszervezett Alkalmazóiskola.
Időben második grémiumként jelent meg a tudományos diskurzus egyik színteréül szolgáló Honvédorvos, és az előbbi kettőtől jócskán lemaradva alakult meg az önálló magyar szakmai szervezet, a Honvédorvosok Tudományos Egylete 1924-ben. A korábbi években a honvédorvosok a Monarchia közös hadseregének vonatkozó helyőrségi egyesületeihez csatlakoztak, például Budapesten a „Wissenschaftlicher Verein der Militärärzte der Garnison Budapest”-hez, amely nevében 1906-tól szerepeltette a honvédség doktorait is (Wissenschaftlicher Verein der Militär- und Landwehrärzte der Garnison Budapest).
A Honvédorvos fennállásának 137 esztendője alatt több egymást követő történelmi paradigmában szolgálta szakmai közösségét. A kiadvány két szünetelése (1914 és 1929, illetve 1944 és 1949 között) a külső körülmények szorításával magyarázható, az 1914-es megszűnés oka a papírhiány volt, az 1920-as évek szünetelése pedig a trianoni békediktátumban az országra kényszerített haderőcsökkentés következménye. Látható, hogy a II. világháború utáni újjáépítés és haderőszervezés hamar fellépett a szakfolyóirat iránti igényével.
A mai Honvédorvos a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ, a NATO Katona-Egészségügyi Kiválósági Központ és a Magyar Katonai Katasztrófaorvostani Társaság közös kiadványaként nyomtatott és elektronikus (open access) formában (https://www.mhek.hu/honvedorvos-katonaorvosi-szakfolyoirat.html) is megjelenik, a Magyar Tudományos Akadémia Hadtudományi Bizottsága a lapot „B” kategóriás szakfolyóiratként jegyzi.
Hosszú története során a Honvédorvos sokat változott, alakult, modernizálódott, ahogyan maga, az általa szolgált szakmai közösség és a katonaorvos-tudományi paradigma is.
A képek forrásai:
- A Honvédorvos legelső száma.
- Kovács József portréja. In: Gyógyászat. 1897. augusztus 15.
- A Der Militärarzt legeslő száma. URL: https://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno-plus?aid=dma&datum=1867&page=3&size=45