Akkreditált képzés a Honvéd Testalkati Program jegyében
2016. szeptember 26., hétfő 13:06Az MH Egészségügyi Központ, Védelem-egészségügyi Igazgatóság, Közegészségügyi-Járványügyi Intézet Egészségfejlesztési Osztály szervezésében 2016. évben második alkalommal került végrehajtásra „Az egészség és a testalkat korosztályos sajátosságai, monitorozása és optimalizálási lehetőségei fegyveres testületeknél” címmel rendezett akkreditált képzés, 2016. szeptember 21-én, Budapesten.
A délelőtti program első előadását dr. Györe István Attila, a Testnevelési Egyetem Teljesítmény-élettani Laboratórium főorvosa „Élettani mutatók és a testösszetétel változása az életkorral” címmel tartotta. Előadásának a 2008–2012 között végzett katonai fizikai alkalmassági vizsgálatok eredményein keresztül bemutatta, hogy az életkor előrehaladtával a testtömeg és a testzsír százalék milyen ütemben emelkedik és ezzel szignifikánsan az állóképességi teljesítmény milyen mértékben romlik. Emellett szólt a heti rendszerességgel végzett fizikai aktivitás szervezetre gyakorolt pozitív hatásairól is.
Dr. Bagi Éva Eszter neurofiziológus, testsúly kontroll szakértő „A korszerű testösszetétel mérési lehetőségei és értékelése” címmel az emberi testösszetétel meghatározásának módszereit és az eredmények értékelésének szempontjait mutatta be néhány esettanulmányon keresztül.
Török Éva, a Semmelweis Egyetem Központi Dietetikai Szolgálat klinikai dietetikusa „A testösszetétel vizsgálatok klinikai jelentősége” címmel tartott előadást, melyben összehasonlította a testösszetétel vizsgálatok módszereit (BIA, CT, DEXA) és az alkalmazhatóságuk határait.
Délután Molnár Siegfried, a Health Care ügyvezető igazgatója „A nem alkoholos zsírmáj egészségügyi következményei és terápiás lehetőségei” című előadásában ismertette, hogy a nem alkoholos zsírmáj eredetű betegség korunk egyik néma betegsége, mely kortól, nemtől, tápláltsági állapottól függetlenül alakul ki. Ismertette továbbás a túlsúly kezelésével kapcsolatos tévhiteket és a nemzetközi eredmények bemutatásával a testsúly csökkentő terápiák nehézségeit.
Kenessey Fanni százados MH EK VEIG KJI EFO táplálkozástudományi szakértője a „Táplálkozási program az egyéni sajátosságok figyelembevételével” című előadásában összehasonlította a dietetikus és a táplálkozástudományi szakember kompetenciáját, bemutatta a 2014. évi Országos Táplálkozási és Tápláltsági Állapot Vizsgálat eredményeit. Ismertette az „Okos tányér” alapelvét, mint új magyar táplálkozási ajánlást, valamint hangsúlyozta a háromnapos táplálkozási napló szerepét a táplálkozási szokások megváltoztatásában.
Novák Attila százados MH EK VEIG KJI EFO humánkineziológusa „Az életkornak megfelelő fizikai állapot fenntartása, javítása a mozgásszervi megbetegedések tükrében” című előadásában ismertette a mozgatórendszer életkori változását és annak nemi különbségeit, illetve, hogy ezek a fiziológiás változások miként változtatják meg a kondicionális és koordinációs képességeket és azok fejleszthetőségét az életkor előrehaladtával.
Hornyák Beatrix százados, az MH EK VEIG KJI EFO egészségpszichológusa „Az életmódváltás transzteoretikus modellje és motivációs háttere” című előadásában összegezte az elhízás viselkedésterápiájának legfontosabb elemeit, és kitért a motiváció szerepére, a pszichés támogatás fontosságára, mely nélkül a viselkedés változás hosszú távon nem tartható fenn sikeresen.
Dr. Juhász Zsolt alezredes a HTP szakmai vezetője „A katonák egészség mutatói, különös tekintettel az életkorból adódó változásoknál, a Honvéd Testalkati Program tapasztalatai” című előadásában bemutatta az MH 2016. évi OMRON BF 511 típusú mérő műszerrel végrehajtott reprezentatív testösszetétel mérés eredményeit, valamint részletesen ismertette a HTP gyakorlati megvalósíthatóságát, beszámolt az elmúlt félév tapasztalatairól és az elért sikerekről.
A Honvéd Testalkati Programról további információ az MH Egészségügyi Központ honlapján található.