Az MH Egészségügyi Központban átadták az ország első Klinikai Demonstrációs Egységét
2014. február 11., kedd 14:21 Magyarországon egyedülálló Klinikai Demonstrációs Egységet adott át Hende Csaba honvédelmi miniszter és Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár az MH Egészségügyi Központban 2014. február 6-án.
A Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) és az MH Egészségügyi Központ közötti szakmai együttműködéssel és a HM EI Zrt.támogatásával valósulhatott meg a „Skill-labor” létrehozása, ami a katonaegészségügy területein túl az egész magyar egészségügyet is szolgálja – mondta Szabó István mérnök dandártábornok, az MH Egészségügyi Központ parancsnoka.
Az átadó alkalmával Hende Csaba miután megköszönte az intézmény vállalását, miszerint az országban elsőként létesített Klinikai Demonstrációs Egységet, felhívta a figyelmet a kórház elmúlt éveit jellemző teljesítményjavulásra is, mely során a felére esett vissza az a hiány, amivel a mostani vezetés átvette az intézményt – tette hozzá.
Az átadó során a meghívottak Dr. Pápai Tibor őrnagy, a Sürgősségi Betegellátó Centrum vezető ápolójának kommentárjával tekinthették meg az egység termeiben zajló bemutatókat, ahol például egy ápolási feladat során gyomorszonda levezetés vagy egy harci sérült újraélesztése zajlott.
Az országban további „skill-laborok” létrehozása is tervezett, amelyhez Szócska Miklós beszédében – tekintettel a jelenlévő kórházigazgatókra – a kölcsönös együttműködésre és a tapasztalatok megosztásának fontosságára hívta fel a figyelmet.
Az építészeti, gépészeti és orvostechnológiai feltételeknek eleget téve a 240 négyzetméteren kialakított egység készen áll, hogy évente közel 1000 orvos, orvostanhallgató, szakdolgozó, közép és felsőfokú egészségügyi szakképzésben résztvevő hallgató használhassa a gyakorlati képzést előtérbe helyező központot.
A speciális skill-módszertannal vezetett foglalkozásokhoz a szükséges eszközök teljes vertikuma a rendelkezésre áll, a tapasztalatszerzést pedig a három demonstrációs baba szolgálja, amelyek a valóságot megközelítő anatómiai és élettani jelenségeket utánozzák, így segítve többek között az egészségügyi-, katona-egészségügyi szakképzést, az Magyar Honvédség harctéri ellátás elmeinek gyakorlását vagy a missziós állomány felkészítését.
Fotó: Rácz Tünde, Zrínyi Média