Az olasz tapasztalatok megosztása – a migráció évszázadában
2015. december 2., szerda 16:01Dr. Ranieri GUERRA, az Olasz Köztársaság Egészségügyi Minisztérium prevenciós főigazgatója, a két intézmény meghívására 2015. december 1-én bejárás keretében látogatást tett a Bajcsy-Zsilinszky Kórház és Rendelőintézetben, ezt követően a migrációs és menekültválsággal kapcsolatos közegészségügyi tapasztalatok megosztása céljából sajtónyilvános előadást tartott a Magyar Honvédség Egészségügyi Központban a magyar egészségügyi, közegészségügyi szakemberek számára.
Az előadás megnyitóján beszédet mondott Szabó István vezérőrnagy, az MH EK parancsnoka, aki felvázolta a migrációs helyzet okán a Magyar Honvédség és kiemelten az MH Egészségügyi Központ érintettségét (létszámban és feladatrendszerben). Dr. Bodnár Attila, Bajcsy-Zsilinszky Kórház és Rendelőintézet főigazgatója hangsúlyozta, mennyire fontosnak tartja a nemzetközi együttműködéseket, valamint a tapasztalatok és a jó gyakorlat megosztását. Majd Prof. Dr. Pintér Lajos, az MH EK miniszteri megbízottja, Verona tiszteletbeli főkonzula Dr. Ranierit bemutatva megosztotta életútjának és munkásságának néhány sarkalatos pontját.
Olaszország számos nagy forgalmú kikötővel és repülőtérrel rendelkezik, amelyekért közegészségügyi szempontból az Egészségügyi Minisztérium Prevenciós Igazgatóság a felelős. A világ minden tájáról érkező, potenciálisan nem megszokott kórokozókat hordozó és esetlegesen halálos fertőző betegségekben szenvedő személyek beutazása és az utóbbi évek migránsáradata kapcsán szerzett tapasztalatok és jó gyakorlat hasznos információkkal szolgál Magyarország döntéshozói és szakemberei számára is, hogy megelőzzék és kezelni tudják súlyos betegségek előfordulását illetve járványos elterjedését.
Az olasz szakemberek már 2015-ben is rávilágítottak a World Health Assembly (Világ Egészségügyi Találkozó) többi képviselő nemzete számára, hogy a migráció egészségügyi következményeit enyhíteni kell. Addigra Olaszország már több mint negyed millió – leginkább a Földközi-tengeren át érkező – migráns megmentésében és ellátásában vett részt. 2015 tavaszán jelezték az EU miniszteri találkozóján, hogy a migrációs hullám hamarosan a többi tagországot is eléri.
projekt tapasztalatainak feldolgozása megtörtént, konklúziók és különböző javaslatok összeállításával együtt.
Dr. Guerra egyenesen a migráció évszázadaként említi a századot, amelyben élünk. Mostanra a nagy tömegű népesség áradat nem csupán a tengereken át, hanem a szárazföldön gyalogosan, országhatárokat átszelve érkezik Európába. Az olasz szakemberek szerint a beáramló népesség teljes megállítására nem lesz lehetőségünk, s nem is ez az elsődleges cél, hanem hogy esetleges életveszélytől meg tudjuk menteni őket és elfogadható körülményeket tudjunk biztosítani számukra.
A PHAME2 célja a kialakult helyzet értékelése és a migráció hatásainak felmérése, valamint pártatlan ajánlások megfogalmazása a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján, mivel a migráció problémája nem szűnik meg a közeljövőben, és a kérdés kezeléséhez egészségügyi megközelítés szükséges, amelyben az Európai Uniónak kiemelkedő szerepe van.
A migráció új egészségügyi kihívásokat és epidemiológiai kockázatokat teremt. Ezek közül a legfontosabbak az oltás hiányában kialakuló gyermekbénulás és a Nyugat-nílusi vírus, amelynek elhárítása érdekében Olaszországban komoly szűréseket végeznek. Az újra megjelenő tuberkulózis is problémát jelent, amelyhez kapcsolódóan új, gyorsabb szűrővizsgálatokat tesztelnek a migránsok érkezésekor, de az IHR és az Egészségügyi Világszervezet migránsok egészégével kapcsolatos határozatának (WHA61.17) felülvizsgálata is szükségessé vált.
Fotók: Rácz Tünde