„Plasztikai és Égéssebészeti Osztály” – olvasható a táblán a felirat a Honvédkórház főépületének 4. emeletén, amint kilépek a liftből. Egy laikus számára elsőre nehezen egyeztethető össze e két orvosi szakterület, dr. Fekete Attila megbízott osztályvezető főorvos azonban megnyugtat, az európai orvosi terminológia egyben kezeli a két diszciplínát. „A plasztikai és az égéssebészetet azért nem lehet élesen szétválasztani, mert több esetben, de különösen minősített helyzetekben – azaz háborús körülmények között, illetve egy katasztrófa bekövetkezte után – úgynevezett kombinált sérülésekkel kell számolnunk. Ez alatt töréseket, égéseket, szakított, szúrt, lőtt sebeket értünk, s ilyen esetekben komplex ellátásra van szükség” – mondja a főorvos, hozzátéve: a Honvédkórház osztályának két részlege is szoros napi kapcsolatban áll egymással, munkájuk minden nap összefonódik.
Csont- és lágyrészpótlás
Megtudjuk: a plasztikai sebészet két nagy területre osztható fel, az egyik a helyreállító, a másik pedig az esztétikai sebészet. „A köznyelv az esztétikai sebészet részével jobban tisztában van, de itt a Honvédkórházban a plasztikai sebészet leginkább helyreállító sebészeti beavatkozást jelent. Hetven százalékban rekonstrukciós műtéteket végzünk, míg a többi eset kézsebészeti, illetve esztétikai” – húzza alá dr. Fekete Attila, aki azt is elárulja az Országos Egészségpénztár meglehetősen egyértelműen és szigorúan meghatározza azoknak a beavatkozásoknak a körét, amelyek csak esztétikai műtétként végezhetők el. Természetesen a Honvédkórház szakemberei is végeznek esztétikai beavatkozásokat, ezek azonban térítéskötelesek.
„Plasztikai sebészet tekintetében a Honvédkórházban igyekszünk együttműködni az egyéb sebészeti szakmákkal – például az általános sebészethez, az ortopédiához, a baleseti sebészethez vagy éppen a szájsebészethez -, hogy velük együttműködve aktív részt tudjunk vállalni a betegek lágyrész- és csonthiányainak pótlásában. Ez jelentheti akár egy kutyaharapás következtében sérült fül helyreállítását, de egy daganat eltávolítását követő asszimetriát is. Szerencsére extrémitásokkal viszonylag ritkán találkoznak, a mindennapos feladataik között a leggyakrabban a bőrtumorok eltávolítását követő szövethiányok pótlását végzik. „Ezt úgy kell elképzelni, hogy a kimetszett daganat nagysága szükségessé teszi, akkor a környezetből lebenyeket forgatunk a hiányba. Azért, hogy a beteg egy jó minőségű sebfedést és szövetpótlást kapjon, aminek következtében nem lesz asszimetriája, nem lesz deformitása, s ezáltal jobb lesz az életminősége is” – hangsúlyozza a főorvos, hozzátéve: az osztály a honvédorvosi ellátás keretén belül, az igényjogosultak ellátásán túl elvégzi a budapesti összlakosság plasztikai sebészeti ellátását és regionális, valamint országos ellátást biztosító égési és plasztikai sebészeti osztály is egyben.