Csend száll az osztályra - Ahol ötszáz gramm az élet
2017. január 12., csütörtök 13:39A Magyar Honvédség Egészségügyi Központ Honvédkórház Koraszülött Intenzív Centrumában az ott dolgozó orvosokkal, szakápolókkal és anyukákkal készített interjút a 168 óra közéleti hetilap újságírója, Kun J. Viktória.
A törékeny édesanya nehezen beszél, elsírja magát, miközben egyik babáját melengeti. Ikertestvére a mesterséges burokban alszik békésen. Hárman voltak, de csak ők ketten élték túl a korai érkezést.
Az édesanya, bár csak két hete van itt, nemcsak babáiról tud szinte orvosi részletességgel mindent, de a szakkifejezéseket is pontosan ismeri. Ez az osztály lényege, ebben más, mint a többi PIC, vagyis koraszülött intenzív osztály. Itt a szülők partnerek. Anya, apa, nővérek és orvosok közösen indulnak a sokszor nagyon kemény útnak, a koraszülött babák első, kritikus három hónapjának.
Nádor Csaba neonatológus osztályán maga a főorvos is a csapat egyenrangú tagja. Ugyanúgy jár tőle minden kismamának simogatás, elismerő, biztató szó, és persze személyesen ismeri valamennyiüket.
Bodrogi Eszteréknél a baba a főnök. – Kidobtunk minden ósdi eljárást, hogy minél kíméletesebb módszerekkel kísérjük a babákat. Minden drasztikus beavatkozás növeli a fertőzés veszélyét, ami könnyen beindít egy olyan spirált, amit sokszor lehetetlen visszafordítani.
Sokszor a babák mellett a szülőkkel is dolguk van. – Volt nálunk egy igazi mintacsalád, 25. hétre született, kritikus állapotú babával. Ő tökéletesen fejlődött. Aztán hazamentek, és ott csapódott le az anyukában az elmúlt időszak minden terhe, összeomlott. Máskor előfordul, hogy az ikerbabáknál az egyik feladja. Az anyuka onnantól úgy küzd tovább a másik babájával, hogy minden percben látja az üres inkubátort.
Amikor egy 23–24 hetes baba korán elmegy, arra valahogy fel lehet készülni. De amikor egy 28–29 hetes váratlanul adja föl, azt a legnehezebb feldolgozni. A mai napig mélyen megráz, amikor egy 1200 grammal született baba egynaposan meghalt. Folyamatosan nyomaszt, hogy valamit biztosan észre kellett volna vennem, amit nem vettem észre. A tragédiák nagy százalékában fogalmunk sincs, mi történt. Kezdőként inkább elfogadtam a kudarcot, ma már kevésbé. Mert többet tudok, tapasztalok, látom, mire kellene, kellett volna választ találnom.