A példásan sikeres együttműködés, valamint az intézet jelenlegi működésének kezdeteire visszatekintve, Bánsági ezredes felidézte: a NATO-hoz való csatlakozásunk előtt egy tömeghadsereg igényeit kellett kiszolgálni, így az egészségügyi kiképzések is eszerint, túlnyomórészt elméleti oktatások során történtek. Az elmúlt tizenöt évben azonban a kinetikus műveletek – azaz a válságkezelés és a békefenntartás – során olyan harcászati módszerekhez és sérülésekhez, valamint azok számaihoz kellett idomulni, amelyekhez hasonlót korábban nem tapasztaltak a katonák. Ezért szükségessé vált, hogy az egészségügyi szakkiképzési rendszert felülvizsgálják és megtegyék a szükséges átalakításokat. A tizenöt évvel ezelőtt megkezdett módosítások szerint, a korábbinál sokkal gyakorlatiasabban, a valóságot megközelítő módszerekkel történik ma is az egészségügyi szakkiképzés az intézet XVIII. kerületi, Tünde utcai objektumában.
Az MH Egészségügyi Központ Egészségügyi Felkészítő és Továbbképző Intézet fő feladata a honvédségben szolgáló hivatásos, szerződéses és közalkalmazotti állomány egészségügyi alap- és szakkiképzésének, felkészítésének tervezése, szervezése és végrehajtása. Mindez kiegészül a különböző békeműveletek részére felajánlott erők egészségügyi felkészítésével. A szervezet a saját feladatrendszerét a hazánk részére meghatározott NATO-kötelezettségek, a napjainkra jellemző hadviselés, a hazai és a külföldi műveleti területek, valamint az egyéb beavatkozásokat igénylő helyzetek és helyszínek által megkövetelt egészségügyi szakirányú feladatok figyelembevételével alakítja. E kiképzőtevékenység értékrendjét és szakmai szempontjait hazai, valamint nemzetközi egészségügyi protokollok és a különböző missziókból visszaérkező tapasztalatok alapján alakítják, figyelembe véve a szakmai elöljáró által jóváhagyott kiképzési követelményeket. Mindezt persze a hazai és a NATO-egységesítési egyezmények (STANAG) doktrinális dokumentumai által előírt alapelvek érvényre juttatása mellett.
Az intézet munkáját röviden összefoglalva Bánsági László ezredes úgy fogalmazott: „az egészségügyi szakkiképzések hozzájárulnak a sebesült katonák életének megmentéséhez, állapotuk stabilizálásához és az állapotromlás megelőzéséhez. Mi egyetlen egy fő cél mentén dolgozunk: a katona, az emberi élet megmentése, megóvása, ezért szolgálunk nap, mint nap. ” Hozzátette: „ha csak azért dolgoztunk eddig, hogy egy, vagy két katona életének megmentéséhez hozzájárulhattunk, már elértük a célunkat. ”