* * *
Világszerte számos kiválósági központ működik a NATO égisze alatt. Ezek olyan speciális katonai intézmények, amelyek egy konkrét tárgykörben ajánlják fel tapasztalataikat és szakértelmüket az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének, segítve ezzel annak fejlődését. Magyarország 2009-ben kapta meg a NATO-akkreditációt arról, hogy Budapesten kezdheti meg működését a Katona-egészségügyi Kiválósági Központ (NATO KEKK). Az intézmény feladatköre folyamatosan bővül, de kiemelt funkciói az alapítás óta nem változtak: a katonai egészségügyi képzés, a közös koncepciók, szabályrendszerek kidolgozása és a hadműveleti területen szerzett tapasztalatok feldolgozása prioritást élvez. A központ felelős a NATO parancsnoki szintű támogatásáért a katonaorvoslás terén, de részt vesz a katonai szövetség munkacsoportjainak munkájában is. Az intézmény működését jelenleg kilenc tagállam segíti, és Belgium, Csehország, Nagy-Britannia, Franciaország, Hollandia, Németország, Olaszország, Románia és Magyarország mellett hamarosan az Amerikai Egyesült Államok is csatlakozni fog.
A NATO KEKK kétévente saját gyakorlatot is tart Vigorous Warrior néven. A kiképzés szerves része a NATO-programnak, és a tagországok közötti interoperabilitást, a többnemzeti katona-egészségügyi megoldások életképességét tesztelik vele. Legutóbb Csehországban rendezték meg a gyakorlatot 2015-ben, a következőre jövőre Németországban kerül sor.
A központ állományának és költségvetésének 60 százalékát a Honvédelmi Minisztérium biztosítja. A NATO KEKK szorosan együttműködik a Magyar Honvédség szerveivel is, elsősorban az MH Egészségügyi Központtal. Az intézmény hatékonyságát jelzi, hogy a NATO Egészségügyi Szolgálatfőnökeinek Bizottsága (COMEDS) 2015-ben a NATO KEKK-nek ítélte oda a Dominique-Jean Larrey-díjat, amely a bizottság által adható legmagasabb szintű elismerés. A díjat azon személyek vagy szervezetek munkájának elismerésére alapították, akik és amelyek különösen sokat tesznek a NATO egészségügyi transzformációjáért, a többnemzetiség elvének népszerűsítéséért és a nemzetek közötti hatékonyabb együttműködés elősegítéséért.
A KEKK első igazgatója dr. Kopcsó István orvos ezredes volt, aki az alapítás előkészítésétől kezdve egészen 2013 szeptemberéig vezette az intézményt. Azóta az igazgatói és igazgatóhelyettesi pozíciókat a Bundeswehr és a Magyar Honvédség rotációs alapon látja el a két vezérkarfőnök megegyezése szerint. Kopcsó ezredest dr. Stefan Kowitz orvos dandártábornok váltotta a KEKK élén, 2016. július 14-től pedig ismét magyar katona, dr. Fazekas László orvos ezredes irányítja az intézményt. Helyettese német főtiszt, dr. Salvatore Schmidt orvos ezredes lesz.
Forrás: honvedelem.hu
Szerző: Révész Béla
Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária