Mérföldkőhöz érkezett a Honvédorvos c. szakfolyóirat – Megjelent az első teljesen angol nyelvű különszám
Szerző: Biró Gábor Zalán | 2025. május 23., péntek 10:12Középpontban a többnemzeti katonai gyakorlatok, az űrmissziók és drónhasználat egészségügyi kockázatai! A Honvédorvos, a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ, a NATO Katona-egészségügyi Kiválósági Központ, valamint a Magyar Katonai-Katasztrófaorvostani Társaság közös szakmai folyóirata újabb jelentős mérföldkőhöz érkezett: a szerkesztőség kiadásában megjelent az első, teljes terjedelmében angol nyelvű különszám.
Az angol nyelvű különszám megjelenése nemcsak a publikációs lehetőségek bővülését jelenti a szakfolyóirat életében, hanem egyúttal a magyar katona-egészségügyi ismeretek nemzetközi térbe való kilépését is szimbolizálja.
A különszám tárgyalja a legfrissebb technológiai innovációkat, a különböző egészségügyi kockázatokat, beszámol a katona-egészségügyi konferenciákról és széles körben érinti azokat a kérdéseket, amelyekkel a katonai orvostudomány szembesül.
A legfrissebb lapszámban az olvasók találkozhatnak:
- A többnemzeti katonai gyakorlatokon használt online képzések megvalósításával és annak hatékonyságvizsgálatával. A cikkben a szerzők bemutatják az online képzés használatát és annak tapasztalatait Vigorous Warrior 2024 és Clean Care 2024 többnemzeti gyakorlatokon keresztük.
- A 30. jubileumi Többnemzeti Katona-egészségügyi Konferencia kiemelt témáival. Dr. Vekerdi Zoltán PhD orvos ezredes írásában összefoglalja a konferencia elmúlt 30 évének főbb eseményeit, továbbá néhány fontos előadást is bemutat a hazai rendezvényről.
- Az űrmissziók emberre gyakorolt hatásának vizsgálatába. Halmi Lajos őrnagy és Surányi Zsolt őrnagy két részes közös írása betekintést nyújt az orvosi szempontból is különleges és veszélyes világba, hisz az űrutazás nagy hatással van az egész testre, és kivétel nélkül befolyásolja minden porcikánkat, illetve a pszichénket.
- A munkafáradtság kutatásának hátterével. A munkafáradtság vizsgálata létfontosságú a katonai szervezetek számára a katonaállomány magas szintű teljesítményének, munkabiztonságának és testi-lelki egészségének megőrzése érdekében. Kutatásunk célja a Tábori Kihelyezési Hét (TKH) katonai kiképzéssel járó fizikai és pszichés terhelés következményeinek vizsgálata volt.
- Az FVP drónok világával. Az FPV-drónok alkalmazása gyakran együtt jár elhúzódó és intenzív bevetésekkel, amelyek a katonák számára szemfáradást, kognitív túlterhelést vagy mozgásszervi panaszokat okozhatnak. A drónhasználatból eredeztethető betegségek feltérképezéséről, lehetséges megelőző intézkedésekről Farkas Gábor és Fazekas Gábor, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Katonai Műszaki Doktori Iskola doktoranduszai írásán keresztül kaphatnak egy átfogóbb képet az olvasók. Az egészségügyi kockázatok mellett az FPV drónok pszichológiai műveletekben történő felhasználását is tárgyalják, illetve annak katonákra gyakorolt hatását.
- A pilótaképzéssel, azon belül is a mozgáskoordináció fejlesztésben és a rehabilitáció során használt szimulátorokkal Lucz Zsolt hadnagy írásában. A pilótaképzésben használt szimulátoros kiképzés optimális alkalmazása elengedhetetlen egy modern haderőben, továbbá a szimulátorok hasznosíthatósága megkérdőjelezhetetlen.
- Mauritániát érintő közegészségügyi és járványügyi kockázatokkal. A cikk áttekinti azokat a tényezőket, amelyek az adott régióra és országra jellemzők, de eltérnek az európaitól.
A Honvédorvos különszáma elérhető az alábbi linken.