Mobil Orvosi Segélyhely – katasztrófa helyzetre felkészülést segítő gyakorlat és bemutató
2014. október 13., hétfő 7:30Egészségügyi katasztrófahelyzetet szimuláló polgári és honvéd-egészségügyi közös gyakorlat és bemutató zajlott a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ kiképzőbázisán 2014. október 06-09 között, mely program sorozat zárásaként a Mobil Orvosi Segélyhely működését nyílt nap keretén belül mutatták be a Honvédelmi Minisztérium és az Emberi Erőforrások Minisztériuma, azok alárendelt szervezetei, a rendvédelmi szervek szakemberei, valamint a sajtó képviselői részére.
A gyakorlat célja az esetleges katasztrófákra, vagy más egészségügyi válsághelyzetekre történő felkészülés részeként a gyors reagálás, a hatékony polgári és katonai együttműködés összehangolása, valamint a Mobil Orvosi Segélyhely (MOSH) felszerelésének és működésének tesztelése volt.
A MOSH egy katasztrófahelyzet sérültjeinek osztályozására, továbbszállításukra való felkészítésére, az első élet- és végtagmentő szakorvosi ellátásra is alkalmas orvosi segélyhely. Fűthető-hűthető sátrakkal, saját víz és áramellátással rendelkezik, így – korlátozott ideig – önálló működésre is alkalmas, szükség esetén szinte bárhol (akár épületben is), a kárhelyhez közel telepíthető. Az egység az Állami Egészségügyi Tartalék (továbbiakban ÁEÜT) leggyorsabban mobilizálható eleme, amely fejlesztése befejezését követően, katasztrófa esetén elsőként kerülhet alkalmazásra, továbbá a Mobil Szükségkórház egyes elemeinek rátelepítésével akár kórházként is tovább működtethető.
Az együttműködési gyakorlat során a MOSH felállított eszközeit és szakanyagait az Emberi Erőforrások Minisztériuma felügyelete alá tartozó Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet, az azt működtető szakállományt a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ, valamint az Országos Mentőszolgálat biztosította.
A MOSH jelenlegi állománya 48 fő és főleg sebészeti betegegek ellátására képes. Az egység, a parancsnok irányítása mellett 2 traumatológus és 2 sebész orvos, 3 aneszteziológus orvos, 2 aneszteziológus asszisztens, 2 műtősnő, 2 műtőssegéd, 3 sürgősségi orvos, 3 sürgősségi szakápoló, 1 osztályozó orvos, 2 intenzív szakápoló, 4 szakápoló és 8 beteghordó bevonásával, kiegészülve az üzemeltetéshez szükséges műszaki állománnyal, látja el feladatát.
A szakemberek kiválasztása során az MH EK állományára esett a választás, mivel a megfelelő szakmai ismereteken túl az azonnali bevethetőség, gyors reagálás, fegyelmezettség és jól szervezettség alapvető elvárás. Az intézmény MOSH-ba kijelölt – hasonló körülményekhez szokott – dolgozói ezen felül kellően jártasak a hazai katonai és katasztrófahelyzetekben, valamint Afganisztántól Koszovón át számos műveleti területen szerzett tapasztalatokkal rendelkeznek.
A gyakorlat bemutatóján Dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök megnyitó beszédében hangsúlyozta, a hon védelme magába foglalja a humán erőforrás vagyis az emberi élet védelmét is. Emellett egy katasztrófára, vagy más tömeges sérülésekkel járó eseményre – látva a délszláv válság történéseit, vagy a jelenlegi ukrán helyzetet – mindig fel kell készülni. Egyúttal köszönetét fejezte ki a résztvevő állomány munkájáért, utalva arra, hogy a szakemberek hasonló helyzetekben (hazai katasztrófahelyzetekben illetve külföldön, háborús övezetekben) szerzett tapasztalatai nagyban segítik a MOSH hatékony működését.
Foto: Rácz Tünde honvedelem.hu és MH EK archív