Parányi pacemaker egyenesen a szívbe ültetve
2014. február 25., kedd 15:50A Magyar Honvédség Egészségügyi Központ Honvédkórházának Kardiológiai Osztályán került sor Közép- Kelet-Európában elsőként a világ legkisebb elektróda nélküli pacemakerének beültetésére 2014. február 12-én.
A Magyar Honvédség Egészségügyi Központ Honvédkórház Kardiológiai Osztályán három betegnél sikeresen megtörtént a világújdonságnak tekinthető parányi, vezeték nélküli pacemaker készülék beültetése egyenesen a szív jobb kamrájába. A betegek gyógyultan távoztak.
A szakma számára világszerte is újdonságnak számító, vitaminkapszula méretű pacemakert egy tudományos kutatási program keretében három betegnél alkalmazták. A műtéteket Dr. Duray Gábor kardiológus főorvos, a Magyar Kardiológusok Társasága Arrhythmia és Pacemaker munkacsoportjának elnöke végezte munkatársaival.
A Micra™ pacemaker mérete kevesebb mint egy tizede a hagyományos pacemakerekhez képest. Az eszköz teljes egészében a szívbe kerül beültetésre kiegészitő elektróda nélkül, így közvetlenül tudja segíteni annak szabályos működését. A készülék behelyezését röntgen átvilágítás alatt végzik, a beteg lágyéki vénáján keresztül bevezetett katéter segítségével. A megfelelő hely elérését követően a felvezető katéter eltávolításra kerül, és a 2 gramm tömegű szívritmushenger pedig a helyén marad.
Büszkék vagyunk arra – nyilatkozta Dr. Kiss Róbert Gábor professzor, a Kardiológiai Osztály vezetője, a Magyar Kardiológus Társaság Elnöke – hogy régiónkban elsőként a mi osztályunk kapta a lehetőséget a világújdonságnak számító parányi pacemaker alkalmazására.
A Magyar Honvédség Egészségügyi Központ Honvédkórházában évente több mint 800 beteg kap valamilyen szívritmus-szabályozó készüléket. Ezek közül a 2013-as évi adatok alapján több mint 200 beteg kapott olyan típusú pacemakert, amellyel a jelenleg beültetésre került törpe pacemaker egyenértékű.
Egyelőre az új típusú elektróda nélküli pacemaker szigorúan ellenőrzött körülmények között, orvosi vizsgálati szabályok betartásával kerülhet megfelelően válogatott betegeknél alkalmazásra, de reményeink szerint a következő években egyre szélesebb körben válik elérhetővé hazánkban is a legmodernebb pacemaker technológia.