Rangos konferencia Münchenben – terítéken magyar katona-egészségügy
2024. december 4., szerda 15:212024. novemberében rendezte meg a NATO Kiválósági Központ az Erők Egészségügyi Megóvása (Force Health Protection) elnevezésű konferenciát Münchenben. A konferencia mottója a „One Health” azaz „Egységes Egészség” volt, amelynek célja a különböző országok preventív medicinával kapcsolatos katona-egészségügyi fejlesztéseinek bemutatása és a kutatási projektek eredményeinek ismertetése, valamint tapasztalatcsere volt. Hazánkat öt katona-egészségügyi szakember képviselte ezen a rangos eseményen.
A Magyar Honvédség Egészségügyi Központ részéről Nagy Ágnes alezredes, a Járványvédelmi és Tudományos Kutató Intézet intézetvezetője előadásában bemutatta az intézetben folyó kutatás-fejlesztési projekteket. Ezek közül kiemelt, és részletesen ismertetett három, a zoonózisokkal és vektorok terjesztette kórokozók vizsgálatával foglalkozó kutatást, és ezek eredményeit. Az intézet saját projektje az anthrax kórokozójának terepen is alkalmazható módszerekkel történő törzsszintű azonosítása, mely lehetőséget ad a kórokozó származási helyének, eredetének megállapítására. A második projekt az idei évben indult, ennek célja, hogy az ízeltlábú vektorok terjesztette kórokozók folyamatos monitorozó rendszerének felállításra kerüljenek a Magyar Honvédség gyakorlóterein. A projekt eredményeként részletes képet kaphatunk a szúnyogok és kullancsok kórokozók által okozott betegségek kockázatáról az említett területeken. A harmadik projekt a pécsi Virológiai Nemzeti Laboratóriummal együttműködésben valósult meg, melynek eredményeként egy hazai denevérfajból sikerült a világon elsőként izolálni a Lloviu vírust. A filovírusok közé tartozó Lloviu az Ebola rendkívül közeli rokona, az első európai filovírus, melyet nem trópusi területről izoláltak.
Ezután Ender Attila őrnagy, a Járványvédelmi és Tudományos Kutató Intézet Biológiai Védelmi Alosztály egészségügyi tisztje ismertette az intézet telepíthető laboratóriumait, a nemzetközi felajánlásokban készenlétet adó biovédelmi Mobil Biológiai Laboratórium, a járványügyi laborral megerősített Preventive Medicina Team, valamint az újonnan kifejlesztett Klinikai Laboratórium Konténer jelenlegi képességeit, felépítését.
E mellett Lőrincz András százados, a Biológiai Védelmi Alosztály egészségügyi tisztje mutatta be a COVIDEA pályázaton benyújtott nyertes kutatását, melynek célja egy új, egyszerűbb, gyorsabb és kevesebb eszközt igénylő- telepített laboratóriumi körülmények között is jól használható covid diagnosztikai módszer kifejlesztése volt. A müncheni konferencián a sikeres teszt beszámolója, valamint az általa kifejlesztett új diagnosztikai eljárás a bemutatása is helyet kapott.
Simon Anikó százados, egészségügyi tiszt a katonai műveletek során zajló egészségügyi tervező folyamatokon vezette végig a konferencia tagjait. Kitért a területet érintő kihívásokra, az egészségügyi tervezők szerepére és feladataira a katonai döntéshozatal (Military Decision Making Process) minden fázisában. Rámutatott arra, hogy az egészségügyi tervezés kulcsfontosságú és komoly limitáló faktor lehet bármely szintű katonai tervezésben és itt utalt a konferencia preventív medicina és a NATO nemzetek között széles körben elfogadott „One health” egészségügyi irányelvek fontosságára.
A konferencia zárónapján Fazekas Tamás őrnagy az egészségmegőrzés, egészségvédelem és egészségnevelés feladatainak alakulat szintű ellátására létrehozott preventív tiszti hálózat magyar vonatkozású megalakítását vázolta a résztvevőknek. A preventív tiszti hálózat célja, hogy a honvédek mindennapjaiban szolgálati helyükön- velük együtt dolgozva segítsék a parancsnokokat a biztonságos és egészséges munkakörnyezet kialakításában és megőrzésében, valamint az alakulat profiljának és érdeklődésének megfelelő témakörökben egészségnevelési és szűrővizsgálati programok szervezésével segítsék az állomány egészségnek megőrzését.
A konferencián összesen 10 országból 64 fő vett részt. A rendezvény tematikája a One Health, azaz az Egységes Egészség nevet viselte, ami kiemeli a különböző egészségügyi területek együttműködésének fontosságát, hiszen legyen szó emberről vagy állatról, a szélesebb környezetünkről: az egészségünk közös. A konferencia szervezői remélik, hogy a rendezvény segítette a különböző egészségügyi területek közeledését, illetve pozitív hatással volt az előadók és a hallgatók jövőbeli kutatásaira, munkásságára.
A Force Health Protection konferenciát legközelebb 2026-ban rendezik meg.