V4 katona-egészségügyi konferencia Krakkóban – magyar részvétellel a regionális együttműködés erősítéséért
2025. március 21., péntek 13:56Idén Krakkó adott otthont a visegrádi négyek éves katona-egészségügyi konferenciájának, amelyen az MH Egészségügyi Központ szakértői is részt vettek, aktívan hozzájárulva a regionális katonai együttműködés fejlesztéséhez.
A visegrádi országok (V4) évente megtartott katona-egészségügyi konferenciáinak célja, hogy a NATO standardizációs egyezményei és doktrínái alapján elősegítse a regionális tapasztalatok feldolgozását, az eljárásrendek fejlesztését, valamint növelje a NATO-tagállamok közötti interoperabilitást. A résztvevők áttekintik a szakmai aktualitásokat annak érdekében, hogy az országok az elhangzott információkat be tudják építeni katona-egészségügyi feladataik tervezésébe és szervezésébe, valamint egészségügyi kiképzésükbe. Kiemelt hangsúlyt kap a többnemzeti együttműködés, különösen az eljárásrendek, orvosi eszközök és logisztikai elemek egységesítése, ezzel is támogatva a NATO interoperabilitási elveinek gyakorlati megvalósítását.
Idén a tanácskozás központi témái között kiemelt helyet kapott a közvetlen szomszédságunkban dúló háború katonaorvosi tapasztalatainak feldolgozása, amit a konferencia jelmondata - „Regional coherence for allied medical support” (Szövetséges egészségügyi erők regionális összefogása) - is tükrözött. Számos hasznos és tanulságos információt kaphattak a részt vevő szakemberek a jelenlegi konfliktusok egészségügyi tapasztalatairól, a speciális erők egészségügyi lehetőségeiről és képességeiről.
A konferencia egyik különlegessége volt a lengyel katona-egészségügyi CBRN (vegyi, biológiai, radiológiai és nukleáris fenyegetések elleni) képesség bemutatása. A lengyel szakemberek tapasztalataik megosztásával és eszközparkjuk bemutatásával segítették a résztvevők felkészültségének növelését.
A Magyarország, Lengyelország, Szlovákia és Csehország alkotta V4-országok egészségügyi szolgálatai egybehangzóan kiemelték, hogy a komplex katona-egészségügyi feladatok végrehajtásához elengedhetetlen a civil-katonai egészségügyi erők együttműködés mind az infrastruktúra, mind a humánerőforrás tekintetében. Ezt az álláspontot alátámasztotta a lengyel hadsereg egyik katonai kórházában tett látogatás is. A Krakkóban működő kórház civil-katonai vegyes ellátást végez igen jól szervezett civil-katonai menedzsment vezetéssel, és a legmodernebb robotsebészeti ellátás lehetőségével vonzza az egészségügyi szakembereket.
A magyar delegáció szakértői aktívan részt vettek a konferencia plenáris üléseinek és szekcióinak munkájában, a felmerülő kérdések és szakmai problémák megvitatásában. Hasznos javaslataikkal hozzájárultak a NATO-n belüli regionális együttműködés fejlesztéséhez.
Dr. Fazekas László ezredes, a NATO Katona-egészségügyi Kiválósági Központ magyar vezetője ismertette a Magyarországon tavaly rendezett legnagyobb nemzetközi katona-egészségügyi gyakorlatok, a Vigorous Warrior 2024 és Clean Care 2024 eredményeit és tapasztalatait. A magyar szakértők nyolc előadást tartottak, amelyek egyebek között az egészségügyi tervezés, a prehospitalis ellátás és az egészségügyi kiürítés kérdéseiről, valamint az élőerő-védelem és az egészségügyi CBRN kezelésének feladatairól szóltak.
További kiemelt témaként szerepelt a magyar katona-egészségügyi kiképzés, a Preventív Tiszti Hálózat megalakulása, az egészségügyi logisztika fejlesztése, a vér- és gyógyszerellátás biztosításának lehetőségei, valamint a repülőorvostan és a légi-egészségügyi kiürítés kérdései. Ez utóbbi különösen fontos a többnemzeti együttműködés szempontjából, hiszen az azonos vagy hasonló repülőeszközök egészségügyi kiürítésre történő alkalmazásának tapasztalatait osztották meg a résztvevők.
A visegrádi országok katona-egészségügyi szakértői elkötelezettek a folyamatos fejlődés és az interoperabilitás erősítése mellett, ami elengedhetetlen a modern hadviselés egészségügyi kihívásainak sikeres kezeléséhez.