Egészségügyi ellátás gyorsan, pontosan
Szerző: Tordai Kamilla | 2025. április 10., csütörtök 14:04Nemrég fejeződött be a SPATULA 2025, a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ Role 2 tábori kórház gyakorlata. Ennek során a valós körülményeket megközelítő helyzeteket igyekeztek szimulálni a kiképzők, hogy felkészítsék az egészségügyi szakszemélyzetet, katonákat a speciális körülmények közötti betegellátásra, betegkoordinálásra.
A SPATULA gyakorlat a katona-egészségügyi képességek komplex működésének próbája. A tréning célja az volt, hogy a Role 1 tábori egészségügyi ellátó pont, a Role 2 és a Egészségügyi Koordináló és Kiürítő Részleg (PECC) tábori körülmények között együtt tudjon gyakorolni.
A gyakorlat során élethűen szimulálták a sérüléseket, hogy az egészségügyi ellátó személyzet minél realisztikusabban tudjon gyakorolni. A „bejátszások” során a sebesültek ellátását egy döntnök felügyelte. Neki a megfigyelés mellett feladata volt az is, hogy a „betegek” nem szimulálható állapotáról is információkat adjon - például pulzusszám, hirtelen vérnyomásesés, újrainduló vérzés vagy sokkos állapot - az egészségügyi szakembereknek.
A forgatókönyvek között szerepelt a rajtaütést követő tömeges sérültellátás, fertőző betegek ellátása és elkülönítése, harctéri stressz következtében kialakult pszichés zavarok kezelése és az objektumot ért támadás esetén a személyzet kimenekítése. Újdonságként megjelentek olyan szituációk is, amikor valamilyen incidens következtében az adott egészségügyi ellátóhely nem volt képes teljes személyzettel működni.
A gyakorlatban a tábori egészségügyi rendszer alapját jelentő különböző szintű ellátó pontok vettek részt. Ezek működése láncszerűen kapcsolódik egymáshoz, segítve a harctéren megsebesültek mielőbbi ellátását.
A szituációk során három szinten történt az ellátás: a sérülés helyszínén azonnali életmentő beavatkozások, a Role 1-ben az elsődleges állapotstabilizálás, majd a Role 2-ben a sebészeti ellátás.
A Role 2 tábori kórházban már sebészek, aneszteziológusok, képalkotó diagnosztikai szakemberek és laboratóriumi háttér is rendelkezésre áll. A Role 2 alkalmas sürgősségi műtétek elvégzésére, intenzív ellátás biztosítására, valamint többnapos megfigyelésre is. Ez az ellátási szint már megközelíti a civil kórházak színvonalát, ugyanakkor teljes mértékben mobil, terepen bevethető.
Az ellátási helyek munkáját a PECC koordinátorai támogatták az evakuációk megszervezésével és az ellátókapacitások dinamikus kihasználásának monitorozásával. A PECC működése komplex, ugyanakkor kulcsfontosságú: valós idejű adatkezeléssel, helymeghatározással és folyamatos kommunikációval biztosítják, hogy minden sérült a megfelelő időben a megfelelő ellátási szintre jusson.
A SPATULA 2025 azonban nemcsak a katona-egészségügyi ellátás fejlesztését szolgálta, hanem lehetőséget biztosított civil szakembereknek is arra, hogy betekintsenek ebbe a különleges világba, és új tapasztalatokkal gazdagodjanak. Idén a Role 2 tábori kórház katonaorvosai mellett a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház sebészcsoportja is részt vett a gyakorlaton, így a komplex sürgősségi és traumatológiai helyzetek során megismerhették a katonai és civil ellátás közötti különbségeket.
A SPATULA 2025 a Magyar Honvédség egészségügyi szolgálatának valóságközeli próbája is, amely elengedhetetlen a 2026-ban esedékes Vigorous Warrior nemzetközi katonai egészségügyi gyakorlat előtt. A kiképzési eseményeken minden mozzanat – a sátorállítástól a diagnosztikán át, a sebészeti beavatkozásig – azt szolgálja, hogy a személyi állomány készen álljon akár NATO-műveleti környezetben, akár katasztrófahelyzetben történő bevetésre és más nemzetekkel való együttműködésre is.