honvedelem.hu
Új korszak a hazai katona-egészségügyben
„Megtisztelő, hogy Magyarországon köszönthetem ezt a sokszínű és kiváló tudósokból álló konferenciát” – nyitotta meg a DSTC/DATC kurzusát Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter. A három évtizedes múltra visszatekintő traumatológiai és sürgősségi sebészeti képzéssorozat három napra költözött Magyarországra.
A katonai ösztöndíjtól a kórteremig
Azt mondják, hogy a fiataloké a jövő, de kevesen tudják, hogy pontosan mivel szembesül egy fiatal pályakezdő, amikor katonaorvosként kezdi meg karrierjét, különösen a Magyar Honvédség Egészségügyi Központjában. A fiatalok számára a pályaválasztás izgalmas, ugyanakkor nehéz döntés is lehet. Dr. Bessenyei Bence hadnagy számára sem volt ez másképp, aki jelenleg katonaorvosként dolgozik, ám az odavezető út sok kihívással és váratlan fordulattal volt tele.
„A mellettem álló bajtársam tud segíteni nekem”
A Magyar Honvédség célja, hogy olyan haderőt teremtsen meg, amely képes hazáját megvédeni. Ennek a célnak a megvalósításához a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ jól képzett katonaorvosi és ápoló állománnyal járul hozzá. Az ennek érdekében létrehozott munkacsoport jelentős lépést képvisel a civil-katonai együttműködés terén.
Sürgészek – központban a katona-egészségügy
A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) idei Országos Sürgősségi Konferenciájának egyik kiemelt témája volt a katona-egészségügy, melyet a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ állománya mutatott be civil kollégáiknak május 31-én.
Prosperáló civil-katonai együttműködés
Praktizáló civil és katonaorvosok, valamint műtéti szakasszisztensek nemzetközi csoportja vett részt az „Advanced Surgical Skills for Exposure in Trauma – Plus” (ASSET Plus) elnevezésű, harctéri tapasztalatokon alapuló sebészeti képzésen Budapesten, amelyet a Semmelweis Egyetem Patológiai, Igazságügyi és Biztosítási Orvostani Intézetében rendeztek meg május 7-én és 8-án.
„Az életmentés kiemelten fontos”
„Pusztán fegyverrel nem lehet háborút nyerni. Kiemelten fontos a sebek ellátása és az életmentés is. Ezen a téren zajlik most önök között fontos munka” – köszöntötte Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes a Vigorous Warrior 2024 résztvevőit május 8-án, Bakonykútiban. A NATO legnagyobb katona-egészségügyi gyakorlatán 33 ország több mint 1500 képviselője vesz részt, hogy közös megoldásokat és gördülékeny szakmai kommunikációt alakítsanak ki egymással.
Egészségügyi ellátás gyorsan, pontosan, mozgásban
„A katona vagy harcol, vagy felkészül. Mi most a felkészülés fázisában vagyunk. Reméljük, nem kell használni, de feltétlen elsajátítandó az itt felgyülemlő tudás” – mondta Tóth Máté őrnagy a bakonykúti gyakorlótéren tartott többnemzetiségű katona-egészségügyi gyakorlat, a Vigorous Warrior május 7-i gyakorlónapján.
Többnemzeti életmentés
Német elmaszkírozott sebesültekért száll fel a román mentőhelikopter. Fertőzés gyanúja áll fenn, így még nem landol az átalakított Black Hawk, mikor a brit dekontamináló század munkaállomása már áll – megfeszített munkával körülbelül tíz perc alatt húzták fel a sátraikat. Az ellenőrzés után belga mentőautóval szállítják a sérülteket az amerikai Role-2 sátorba. Ez a Vigorous Warrior 2024, a NATO egyetlen katona-egészségügyi gyakorlata.
„Itt minden másképp működik, mint egy civil kórházban”
Egészségügyi gyakorlat a Role-2 tábori kórházban
Mobilkórházat telepítettek
Az MH Egészségügyi Központ állománya a ROLE-2 egészségügyi komplexum elemeinek telepítését gyakorolta